Suitsusaun, puravikusaun ja soolakamber

Tervistav pooltund kuivas soolakambri udus, mis turgutab hingamisteid ja nahka.
Lisaks on Teil hea võimalus nautida UNESCO kultuuripärandi hulka kuuluva suitsusauna mõnusid ja kümblustünni! Saunarõõme pakub ka elektrikerisega järve äärne Puravikusaun.

Suitsusaun Lõuna-Eestis | Tervistav soolakamber Rõuges

Suitsusaun ja kümblustünn

Suitsusaun on võrukeste jaoks ainus ja õige saun. See on traditsiooniline saun, mille kütmisel tekkivaid suitsugaase ei juhita küttekoldest korstna kaudu ruumist välja. Kerisekivid on küttekolde kohal, leegid kuumutavad kive vahetult ja suits tõuseb otse läbi kerise ümbritsevasse ruumi. Osa suitsust võidakse saunaruumist õhuavade või luukide kaudu välja päästa. Suitsusaunaga on seotud palju traditsioone ja selle kütmisega saab hakkama vaid suitsusauna meister.

2014 aastal võeti suitsusaun Eesti võrokeste suitsusaunakombestiku UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja.

Suitsusauna juures on kümblustünn, mis on puidust valmistatud ümmargune vettpidav mahuti, mida köetakse väljastpoolt. Eriti mõnus külma talveilmaga!

Puravikusaun

Puravikusaun on kahe ruumiga ja suure terrassiga saun, mis köetakse soojaks elektrikerisega. Kui suitsusauna kütmine võtab aega pool päeva, siis puravikusauna saab soojaks paari tunniga. Kuna puravikusaun asub kohe meie ujumiskoha ja väikese liivaranna juures, siis on sealt eriti mõnus järve hüpata.

Soolakamber

Soolaravi on loodusliku ravi vorm, mis tähendab mõnusat viibimist kuiva „soolaudu” (ehk soola-aerosooli) keskkonnas. Soolakambrist on abi hingamisprobleemide korral, see tõstab vastupanu infektsioonhaigustele ning leevendab nahahädasid (nt psoriaasi). Inimese hingamisteed või haigestunud nahk on soolakambris kuiva soola-aerosooli mõju all. Kinnisesse kambrisse suunatakse kuiv, tavalise keedusoola udu, mis sissehingamisel toimib tervistavalt. Soola toimel muutub röga kergemini väljaköhitavaks, hingeldus väheneb või kaob. Nahaprobleemide korral saab soolakambrist kergendust, sest sool hävitab nahal olevaid baktereid. Soolaravi sobib ka neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda! Soolakambri seanss kestab 30 minutit. Asjatundjad soovitavad parema efekti saamiseks võtta 5 seanssi või rohkem, kuid ka üks seanss on nauditav ning teeb Su kehale head.

Soolaravi ei tohi kasutada, kui:

  • põed bronhiaalastmat või kroonilise bronhiidi raske kuluga vorme
  • esineb vereköhimist
  • on äge või krooniline neeruhaigus
  • on hüpertooniatõve II ja III staadium
  • esinevad südame rütmihäired või raske südamepuudulikkus
  • on kahtlus kasvaja olemasolust või on olnud pahaloomulisi kasvajaid
  • saad pidevat hormonaalravi
  • oled põdenud kopsutuberkuloosi Soolakambri kasutamine on külastaja enda vastutusel.

Kui Sa pole kindel kas soolakamber Sulle sobib, konsulteeri palun oma arstiga!